Uwaga : wpis powstał w 2018 roku. Niektóre funkcje opisane poniżej mogą działać dziś inaczej lub być zastąpione przez inne rozwiązania dostępne w Skrótach. Chcesz od podstaw poznać aplikację Skróty odwiedź tę stronę
Każde z nas ma różną świadomość potencjału urządzenia, które każdego dnia nosi w kieszeni. Nie każdy wie, że wraz z inauguracją iOS 12 we Wrześniu 2018 roku Apple dodało do systemu prawdziwe turbo doładowanie – aplikacje Skróty (ang. Shortcuts) 1
W największym (nomen omen) skrócie to aplikacja, która pozwala użytkownikowi poczuć się jak programista nie wymagając od niego programistycznych umiejętności. Aplikacja Skróty pozwala bowiem na tworzenie tzw. kolejek czynności (ang. workflows).
Aby wyjaśnić tobie jak to działa posłużę się przykładem? Załóżmy, że jedziesz na spotkanie służbowe. Wsiadając do samochodu zwykle wykonujesz sekwencję podobnych czynności korzystając ze swojego iPhone’a, np.:
- otwierasz aplikację Kalendarz i sprawdzasz w nim adres spotkania, na które zmierzasz
- następnie uruchamiasz nawigację wpisując tam adres spotkania
- wchodzisz w ustawienia i aktywujesz tryb „nie przeszkadzać” na czas jazdy samochodem
- włączasz aplikację Yanosik, by nie zgarnąć po drodze mandatu
- wysyłasz wiadomość do członków swojego zespołu, że będziesz dostępny(a) np. o godz. 12 (po spotkaniu)
- aby umilić sobie drogę włączasz aplikację Spotify, Apple Music lub wybrany Audiobook czy aplikację do podcastówu
- rozpoczynasz jazdę
I wiesz co? Całą opisaną kolejkę czynności wywołać możesz jednym kliknięciem na ekranie swojego iPhone’a 2. Samo dobro. To czyni twoje urządzenie mobilne 3prawdziwym potworem.
Czy to jest proste?
Chciałbym powiedzieć, że jest, ale niestety trzeba się trochę z tym pomęczyć zanim pozna się mechanizm działania i zrozumie logikę tego narzędzia. Jednak zdecydowanie warto poświęcić na to kilka chwil. Dla mnie osobiście to był niezły fun kiedy rozszyfrowywałem Skróty (a wcześniej aplikację Workflow-jej poprzednika) krok po kroku. Mimo tego pozostaje dla mnie niezgłębiona studnia możliwości. Jak można się tego nauczyć? Dwojako:
- metodą prób i błędów
- korzystając z gotowych skrótów (tzw. workflows) i podglądając i kopiując zastosowane tam poszczególne kroki danej kolejki czynności
Dlatego przygotowałem dla Ciebie kilka utworzonych przeze mnie przykładów.
Pamiętaj:
- działanie każdego ze skrótów możesz podejrzeć na poniższych filmach
- każdy taki skrót możesz pobrać i natychmiast zastosować na swoim iPhonie lub iPadzie
- każdy skrót możesz modyfikować pod swoje potrzeby w dowolny sposób
- każdy z nich działa zarówno na iPhone jak i na iPad
- przed pobraniem dowolnego z poniżej zamieszczonych skrótów zainstaluj aplikację Skróty (ang. Shortcuts) i wykonaj czynności opisane niżej w punktach “Przygotuj przed uruchomieniem skrótu”
Przykłady skrótów w iOS
Dla każdego przykładu przygotowałem dla ciebie:
- opis działania skrótu
- film prezentujący jego działanie
- informację jak powinieneś przygotować na „przyjęcie” skrótu inne aplikacje współpracujące z nim (np. zdefiniować notatnik w Evernote o odpowiednim tytule)
- informację jaki był kluczowy element przy definiowaniu tego skrótu (cenne wskazówki jeśli chcesz popróbować własnych sił przy tworzeniu kolejnych skrótów)
- plik do pobrania z tym skrótem
Przykład I – Raport z wydarzeń z kalendarza
Opis działania:
- skrót pozwala na zebranie wybranych wydarzeń ze wskazanego kalendarza (wskazujesz z jakiego kalendarza i z ilu dni ma być raport)
- dla każdego z wydarzeń pobiera jego nazwę oraz datę
- przygotowuje dla ciebie spójną treść raportu
- następnie pozwala ci zdecydować czy raport chcesz wysłać (mailem lub sms’em) czy tylko zapisać (w Evernote lub w systemowych Notatkach)
Przygotuj przed uruchomieniem skrótu:
Jeśli chcesz zachować ten skrót w obecnej formie:
- zainstaluj aplikację Evernote
- zdefiniuj w niej notatnik „Raporty ze spotkań”
- możesz oczywiście w tym miejscu użyć dowolnego, innego notatnika. Pamiętaj jednak aby odpowiednio edytować skrót wskazując wybrany (inny) notatnik
- uwaga: skrót oczywiście nie zadziała do końca, jeśli nie znajdzie żadnych wydarzeń we wskazanym kalendarzu
Kluczowy element skrótu:
Przy jego tworzeniu napotkałem na problem z wygenerowaniem odpowiedniej treści na podstawie zebranych z kalendarza treści. Chciałem bowiem aby wylistował mi każde wydarzenie z jego nazwą i datą zaraz obok. On jednak uparcie najpierw robił listę wydarzeń (ich nazw) a poniżej listę dat. Było to kompletnie nieczytelne. Kluczowy okazało się zastosowanie elementów:
- „powtarzaj dla każdej rzeczy”
- „złącz tekst”
Przykład II – wyjazd na spotkanie
Opis działania:
- ten shortcut pobiera dzisiejsze wydarzenia z twojego kalendarza (wcześniej decydujesz z którego/których z nich jeśli masz więcej niż jeden kalendarzy) wraz z miejscem, do którego zmierzasz
- następnie pozwala wybrać tobie czego chcesz posłuchać podczas jazdy 🚗 (Spotify, Apple Music, Overcast, Audioteka)
- po wybraniu kieruje cię do wybranej aplikacji abyś mógł(a) wybrać utwór i włączyć „play”
- następnie automatycznie uruchamiana jest aplikacja Yanosik (aplikacja dla kierowców, która ….ehh przecież ją znasz)
- po powrocie do skrótu uruchamiana jest aplikacja Google Maps z automatycznym wypełnieniem adresu do którego zmierzasz (zaciąga to z wybranego wydarzenia z kalendarza)
- poza powyższymi czynnościami skrót utworzył dla ciebie (w tle) notatkę w aplikacji Evernote, w której odnotował: kiedy, skąd i dokąd wyruszasz, stworzył w niej linki do dwóch miejsc – tego z którego ruszasz i tego do którego zmierzasz oraz podsumował ilość kilometrów oraz czas przejazdu
- uwaga: skrót oczywiście nie zadziała (zatrzyma swoją pracę) jeśli nie znajdzie żadnych wydarzeń we wskazanym kalendarzu
Przygotuj przed uruchomieniem skrótu:
Jeśli chcesz zachować ten skrót w obecnej formie:
- zainstaluj aplikacje Spotify, Apple Music, Overcast, Audioteka (oczywiście możesz wybrać inne aplikacje, pamiętaj tylko aby zmodyfikować odpowiednio skrót)
- zainstaluj aplikację Evernote i utwórz notatnik „Delegacje” oraz notatkę „Delegacje służbowe”
- możesz oczywiście w tym miejscu użyć dowolnego innego notatnika i notatki. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio edytować skrót wskazując wybrany notatnik i notatkę, do której ma dopisywać automatycznie tworzone notatki
- możesz tez wybrać opcję „pytaj przy uruchamianiu” wtedy skrót każdorazowo spyta cię gdzie zapisać powstałą notatkę
Kluczowy element skrótu:
Pierwszy ważny element to zastosowanie opcji „wybierz z menu”. Niby oczywiste, ale kusi w tym miejscu opcja „wybierz z listy”, która to ma inne działanie.
Trochę nagłowiłem się przy obliczaniu odległości i czasu przejazdu. Użyłem do tego poniższych komponentów: „Pobierz odległość” i „Pobierz czas podróży”. Kluczowe tu było odpowiednie ustawienie i pobieranie zmiennych (zobacz kolejność w pobranym skrócie).
oraz
Przykład III – oznaczanie restauracji
Opis działania:
Często podróżuje i nie mam pamięci do sprawdzonych restauracji na trasie/ w wizytowanych miastach. Pomaga mi w tym ten skrót. Uruchamiam go po będąc w restauracji lub zaraz po wyjściu z niej. Co robi:
- po uruchomieniu i zidentyfikowaniu bieżącej lokalizacji wylistowuje tobie wszystkie (niestety tylko spośród zgłoszonych do Apple Maps) restauracje w pobliżu 0,5 km (promień możesz oczywiście edytować)
- wybieram restauracje, którą właśnie odwiedziłem
- w następnym kroku skrót pozwala mi dodać krótki opis tej restauracji
- mając wszystkie powyższe informacje skrót automatycznie tworzy notatkę w Evernote w notatniku „Ciekawe miejsca” zawierającą nazwę i adres restauracji, twój opis dodany wcześniej, nr telefonu do restauracji i link do mapy. To wszystko ułatwia mi powrócenie do niej kiedy jestem w okolicy następnym razem
- następnie skrót pyta mnie czy do notatki, o której mowa powyżej chcę dodać zdjęcie
- po wybraniu opcji TAK, uruchamiany jest aparat w celu wykonania zdjęcia (wnętrz, potraw, restauracji z zewnątrz, .. jakkolwiek)
- po pstryknięciu fotki jest ona kopiowana do schowka a skrót uruchamia Evernote abym mógł wybrać z listy ostatnio utworzona notatkę i wkleił tam zdjęcie
Przygotuj przed uruchomieniem skrótu:
Jeśli chcesz zachować ten skrót w obecnej formie:
- zainstaluj aplikacje Evernote i zdefiniuj notatnik „Ciekawe miejsca” (lub inny, ale pamiętaj o odpowiedniej edycji skrótu wskazując inny notatnik)
Kluczowy element skrótu:
- tu mały disclaimer – pokazana na filmie metoda wklejania zdjęcia do notatki jest trochę na około, ponieważ teoretycznie skrót mógłby być „oprogramowany” tak, aby po zrobieniu zdjęcia pobierał (w tle) utworzoną ostatnio notatkę o konkretnym tytule i sam dodawał do niej zdjęcie. Jest jednak z tym kłopot, ponieważ uparcie tworzy osobną notatkę ze zdjęciem kiedy korzystam z funkcji „Dołącz do notatki” zamiast dopisać do poprzedniej. Co ciekawe notatkę tworzy o identycznym tytule. . Jakiś bug najwyraźniej. Stąd rozwiązałem tę część w taki sposób jaki widzisz na filmie.
Opcje aktywowania skrótów
I jeszcze informacja nt. tego jak uruchamiać skróty, które już masz na swoim iPhone czy iPadzie. Jest tych metod kilka, obejrzyj poniższy film.
Jeśli masz jakieś pytania lub swoje ciekawe pomysły odnośnie zastosowania Skrótów opisz je w komentarzach poniżej.
Powodzenia 😉
Grzegorz Jaszkiewicz
-
- Wcześniej funkcjonowała pod nazwą Workflow. W roku 2017 została zakupiona wraz z software housem przez firmę Apple w następstwie czego stała się natywną częścią systemu systemu iOS12. ↩
-
- Jeśli nie chcesz pełnej automatyzacji i „zaprogramujesz” różne opcje wyboru, kliknięć może być więcej. ↩
- oczywiście mam tu na myśli również iPada ↩